Az alkohol rabságában
Egy szokás akkor válik szenvedéllyé, ha folyamatos és erős vágy jelenik meg, ami minden mással szemben előnyt élvez. Hazánkban a minősített alkoholbetegek száma több mint félmillió személy!Szerző: Ács Eszter | Lektor: Dr. Demetrovics Zsolt | Publikálás dátuma: 2015-09-08
Mikortól számít valaki alkoholistának?
A veszélyes mennyiség megállapításához bevezették az egység fogalmát ami 10 ml alkoholt jelent. Ez nem más, mint egy pohár sör vagy 1 dl bor vagy 3 cl tömény ital. A biztonságos ivás határa férfiak esetében 21 egység/hét, nőknél 14 egység/hét. Fontos kiemelni, hogy ez az érték csak akkor érvényes, ha a napok közt alkoholmentes időszak is előfordul!
A rendszeres alkoholfogyasztás akkor válik igazán betegséggé, amikor a fogyasztás következménye már a társas kapcsolatokban, lelki és testi tünetekben is megjelenik. Először a lelki tünetek észlelhetők: visszahúzódás, érdektelenség, a kötelező feladatok helyett csak az italfogyasztás válik fontossá. Az alkoholista indulatossá válik, a kapcsolatai elhidegülnek, gondolkodása sablonos lesz.
A testi változások idővel igen markánssá válnak. Az arc vörösessé (borvirágossá) válhat, a beteg a koránál idősebbnek tűnik, jellemző lehet a testsúlyvesztés is.
A késői szövődmények között a legismertebb az alkoholos májbetegség, illetve annak végállapota, a cirrózis. Köznyelven májzsugornak is hívják, noha ilyenkor a máj mérete inkább nő, de a működő májsejtek száma valóban lecsökken.
Fotó: shutterstock.com
Érintettek lehetnek más szervek is, károsodhat a hasnyálmirigy, gyakori a gyomor és a bélrendszer vérzése. Szívtágulat és szívelégtelenség, illetve agyi károsodás is komplikálhatja (súlyosbíthatja) a képet. Az alkohol megvonása esetén megjelenhet a "delírium" állapota, ami tudatködös állapot, zavartsággal járhat, orvosi kezelés hiányában életveszélyes.
Az alkoholista játszma
Az alkoholizmus Eric Berne véleménye szerint olyan jelenség, amelyet egy közösség működtet, és ennek csupán egyik tagja az alkoholista.
- Az "üldöző" egy olyan személy, aki lehet, hogy csak a fantáziában létezik (például büntető istenkép, de lehet valós személy is, aki szerepet játszik abban, hogy az alkoholista függőségbe sodródik). Például az a személy, aki számon kér rajta feladatokat, felelősséget, stb.
- A "megmentő" minden körülmények között segíteni igyekszik az alkoholistának. Például: orvos, tanár, pszichológus, pap.
- A "balek" az, aki támogat és indirekt módon segít az alkoholistának (például hitelt ad neki), ezzel segítve fenntartani a játszmát.
- Szereplő még az "agitátor", aki kérés nélkül "segít". "Gyere, igyál meg velem valamit! Meghívlak."
- Az utolsó szereplő a körben az "összekötő": ő biztosítja a kapcsolatot alkoholista és alkohol között. Ez bárki lehet, a csapostól a közérti eladóig.
Egy példa az alkoholista játszma működésére
Ismétlődő játszma lehet például, ha az alkoholista frusztrálódik otthonában a házsártos felesége (üldöző) nyomásától, és elmegy otthonról. Nem visz magával pénzt, de felejteni szeretne. Szerencséjére fordulhat édesanyjához (balek), aki biztosítja fiát igazáról, ad neki pénzt is bármely mondvacsinált indokra. A férfi lemegy a kocsmába, ahol a pultos (összekötő) tele tölti a poharát, amíg van pénze. Az italozásba esetleg becsatlakozik egy jóbarát (agitátor), aki nem hagyja, hogy a férfi abbahagyja a fogyasztást. Aznap részegen esik be otthon az ágyába, ahol felesége rosszul érzi magát és megmentővé válva segíti gyámoltalan párját. Majd a férfi elmegy az orvosához, akinek elpanaszolja visszaesését, aki magára veszi a terhet és újabb terápiát javasol. És a kör folytatódik.
Az elmélet azért jelentős, mert ráirányítja a figyelmet arra, hogy a szerfüggőség sohasem gyógyítható a környezet és család bevonása nélkül. A játszma minden egyes tagjának tudatosítania kell a saját szerepét és a bosszúságok mögötti tudattalan nyereségét a folyamatban. Mi lehet ilyen tudattalan "nyereség"? Például a "megmentő" megélheti saját fontosságát, a "balek" pedig azt, hogy a másiknak szüksége van rá.
Amit fontos tudni!
- Az alkohol káros jellegéről nem lehet, sőt egyenesen tilos vitát nyitni egy szenvedélybeteggel!
- A betegnek motiváltnak kell lenni a változásra!
- A szenvedélybetegség gyógyítható állapot, számos gyógyszeres és pszichoterápiás eljárás áll a rendelkezésre.
- Egy alkoholista sohasem juthat el oda, hogy megigyon CSAK egy sört, mert a visszaesés szinte garantált.
- Nagy jelentőségük van az önsegítő csoportoknak, mint például az anonim alkoholistáknak, ahol szoros közösségben emlékeztetik egymást a fenti tényre és erőt merítenek egymás sikeréből, tanulnak egymás kudarcaiból.
Irodalom:
Berne, Eric: Emberi játszmák, Háttér kiadó, Budapest, 1984.
Füredi János (szerk.): A pszichiátria magyar kézikönyve, Medicina Kiadó, Budapest, 1998.
Gabbard, G.: A pszichodinamikus pszichiátria tankönyve, Lélekben Otthon Kiadó, Budapest, 2008.
Németh Attila: Pszichiátria - másképp, Medicina Kiadó, Budapest, 2006.
Pilling János (szerk.): Orvosi kommunikáció, Medicina Kiadó, Budapest, 2008.
Szőnyi G., Füredi J. (szerk.): A pszichoterápia tankönyve, Medicina Kiadó, Budapest, 2000.
Tringer László: A pszichiátria tankönyve, Semmelweis Kiadó, Budapest, 2005.
BNO-10 Zsebkönyv, Animula Kiadó, Budapest, 2004.
Nemzeti drog fókuszpont - éves jelentés, 2008. http://www.drogfokuszpont.hu